گروه بازرگانی تجارت پارسیان دارای کادری بسیار مجرب و با تجربه در همه تخصص های لازم درخدمات بازرگانی، صادرات و واردات انواع کالای مجاز بازرگانی میباشد.

اطلاعات تماس

021-91690742

09102455407

ایران، تهران

تهران،صندوق پستی ۳۵۸-۱۶۵۳۵

info@tejaratparsian.com

کالاهای ترانزیتی

کالاهای ترانزیتی چیست ؟ آشنایی کامل

کالاهای ترانزیتی شامل کدام نوع از کالاها می باشند و چه ویژگی هایی دارند؟ منظور از ترانزیت، ورود کالا از یک مرز کشور و خروج آن از طرف دیگر مرز می باشد. هیچ گونه حقوق و عوارض گمرکی به این کالاها تعلق نمی گیرد و اجازه فروش آن در کشور وجود ندارد. در ادامه مطلب به طور دقیق تر به بررسی کالاهای ترانزیتی می پردازیم.

کالاهای ترانزیتی

کالاهای ترانزیتی

کالاهای ترانزیتی از چند جنبه با سایر کالاها متفاوت می باشند. اما بهتر است قبل از بیان این تفاوت ها به تعریفی از این نوع کالا اشاره کنیم. کالاهای ترانزیتی کالاهایی هستند که از یک مرز وارد کشور و از طرف دیگر مرز خارج می شوند. به طور مثال محموله از مرز شرقی ایران وارد و از مرز غربی خارج می شود. این کالاها به هیچ وجه نمی توانند در کشور ایران به فروش برسند وحقوق و عوارض گمرکی به آن ها تعلق نخواهد گرفت. حتما این سوال در ذهن شما به وجود آمده که اگر به هر دلیلی این کالا از کشور خارج نشد و به فروش رسید تکلیف چیست؟ طبق قانون، گمرک در این شرایط می تواند درخواست خسارت کند و تمام حقوق ورودی و همچنین سایر هزینه ها را از تاجر مطالبه کند. افرادی که سابقه زیادی در حوزه واردات و صادرات کالا دارند به خوبی با اصطلاحات آن آشنا هستند. اما اگر تازه وارد هستید توصیه می کنیم قبل از مشورت با مشاور بازرگانی یا مراجعه به شرکت بازرگانی واردات صادرات کالا، اقدام به مطالعه قوانین بین المللی کنید.

برای انجام خدمات بازرگانی همین الان تصمیم بگیرید

انواع ترانزیت

ترانزیت به خارج از کشور

منظور ترانزیت خارجی این است که یک مبدا و یک مقصد داریم و کالا باید از گمرک مبدا به گمرک مقصد که همان کشور خارجی است فرستاده شود. قطعا قوانینی که در در خصوص ترانزیت خارجی وجود دارد با ترانزیت داخلی متفاوت می باشد.

ترانزیت به داخل کشور

در ترانزیت داخلی کالا در یکی از گمرک های کشور وجود دارد اما امور گمرکی و ترخیص آن در یک گمرک دیگر در همان کشور انجام می شود. در این شرایط کالا را به گمرک دوم ارسال می کنند. این شیوه را به عنوان ترانزیت داخلی می شناسند.

روش های ترانزیتی

در ارسال کالاهای ترانزیتی روش های مختلفی وجود دارد که می توان به دریایی، دریایی، هوایی و ریلی اشاره کرد. قطعا هر کدام از این روش ها دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. مشاور واردات و صادرات کالا می تواند در انتخاب بهترین روش به شما کمک کند.

کالاهای ترانزیتی

ترانزیت دریایی

ترانزیت هوایی به عنوان یکی از مهم ترین ارکان واردات و صادرات کالا در هر کشوری از جمله ایران به شمار می رود. زیرا بخش عمده ای از کالاها از طریق ترازیت بین المللی حمل می شوند که می توان به اقلام کشاورزی و غذایی اشاره کرد. این نوع از محصولات به دلیل سرعت فساد و خرابی، باید با سریع ترین روش که همان روش هوایی است حمل شوند. در غیر این صورت خسارات مالی زیادی را متوجه تاجر خواهد کرد.

ترانزیت ریلی

اگر بخواهیم روش های مختلف ترانزیت را از نظر امنیت با یکدیگر مقایسه کنیم باید جایگاه ویژه ای به ترانزیت ریلی بدهیم. برای انتخاب این روش باید زیرساخت ها در هر دو کشور فراهم باشد. علاوه بر مزایایی که شامل کالاهای ترانزیتی ریلی می شود باید به ایراد آن نیز اشاره کنیم. این روش قابلیت تحویل درب انبار را ندارد و فاقد انعطاف پذیری زمانی می باشد.

ترانزیت جاده ‌ای

اشاره به میزان حجم کالاهایی که از طریق جاده ترانزیت می شوند نشان دهنده اهمیت و پررنگ بودن نقش این نوع ترانزیت می باشد. در حال حاضر به طور سالانه 10 میلیون تن کالا از طریق جاده ترانزیت می شوند. حمل و نقل جاده ای از نوع درون شهری و برون شهری نیز به میزان 600 میلیون تن کالا در سال می باشد که عدد حیرت انگیزی است.
Rate this post

نویسنده

romina

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *