گروه بازرگانی تجارت پارسیان دارای کادری بسیار مجرب و با تجربه در همه تخصص های لازم درخدمات بازرگانی، صادرات و واردات انواع کالای مجاز بازرگانی میباشد.

اطلاعات تماس

021-91690742

09102455407

ایران، تهران

تهران،صندوق پستی ۳۵۸-۱۶۵۳۵

info@tejaratparsian.com

کارت بازرگانی یکبار مصرف

کارت بازرگانی یکبار مصرف چیست و معایب و مزایا آن

این دارای مزایا و معایبی است که در این مطلب به بررسی آن می پردازیم. اصطلاحاتی مانند کارت بازرگانی یکبار مصرف ، کارت بازرگانی اجاره ای و … برای بسیاری از افراد تازه کار ناآشناست. اگر شما هم جزو تازه کارها هستید این مطلب برای شما مفید خواهد بود.

کارت بازرگانی یکبار مصرف

کارت بازرگانی یکبار مصرف

کارت بازرگانی یکبار مصرف چیست؟ حتما می دانید که کارت بازرگانی یکی از مجوزهای ضروری برای تجارت محسوب می شود و واردات و صادرات کالا بدون داشتن این کارت امکان پذیر نیست. کارت بازرگانی نشان دهنده قانونی بودن تمام مراحل تجارت است. در حوزه امور بازرگانی اصطلاحات مختلفی وجود دارد که می توان به کارت بازرگانی یکبار مصرف و کارت بازرگانی اجاره ای اشاره کرد. البته این اصطلاحات به طور عامیانه بین مردم رواج پیدا کرده است. از آنجایی که پروسه دریافت کارت بازرگانی بسیار زمان بر است در برخی از مواقع می توان گفت که کارت بازرگانی اجازه ای یا یکبار مصرف می تواند مشکل را در سریع ترین زمان ممکن حل کند. هنگامی که فرد به دلایل مختلف قصد استفاده از کارت بازرگانی خود را نداشته باشد می تواند به ازای دریافت مبلغی پول، آن را به سایر بازرگانان و تاجران اجاره دهد. این نوع از کارت ها به عنوان یکبار مصرف یا اجاره ای شناخته می شوند. نکته ای که باید در این بخش به آن اشاره کنیم این است که استفاده از کارت های یکبار مصرف خلاف قانون شناخته می شود و اگر مراجع ذی ربط متوجه این مورد شوند قطعا با آن برخورد خواهند کرد. زیرا تاجران در برخی از مواقع به دلیل فرار مالیاتی اقدام به تهیه کارت های اجاره ای می کنند. برخورد قانونی به طور همزمان با اجاره دهندگان و اجاره کنندگان کارت های بازرگانی انجام خواهد شد. کارت های یکبار مصرف دارای مزایا و معایبی هستند که به آن ها می پردازیم.

مزایای کارت بازرگانی یکبار مصرف

تنها مزیت کارت های بازرگانی یکبار مصرف تسریع در انجام کارهاست. در غیر این صورت معایب زیادی متوجه آن است. طبق بخشنامه ای که گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال 1394 تصویب کرد به سازمان های گمرکی ابلاغ کرد که بررسی کارت های بازرگانی را با دقت بیشتری انجام دهند. در این بخشنامه به مواردی اشاره کرد که بر اساس آن می توان کارت بازرگانی را تشخیص داد. روش های تشخیص این کارت ها شامل :
– اغلب توسط چند ترخیص کار و حق العمل کار مورد استفاده قرار گرفته اند.
– این کارت ها در گمرکات مختلف به منظور ترخیص یا اظهار کالا ارائه شده اند.
– ترخیص یا اظهار کالا توسط این کارت، در فصول و تعرفه های مختلف انجام شده است.
– از نظر موقعیت جغرافیایی در گمرکاتی استفاده شده اند که خارج از محل صدورشان است.

کارت بازرگانی یکبار مصرف

معایب کارت بازرگانی یکبار مصرف

با توجه به اقداماتی که از جانب دولت در راستای پیشگیری از کارت های یکبار مصرف انجام شده می توان گفت که استفاده از آن ها توسط تاجرین و بازرگانان هیچ توجیهی ندارد. زیرا دولت به سرعت متوجه آن خواهد شد و نه تنها اقدام به مجازات نقدی می کند بلکه به دلیل مشکلاتی که برای تاجر به وجود می آید اعتبار و وجهه خود را در سطح بین المللی از دست خواهد داد. بهتر است به منظور انجام هر گونه فعالیت تجاری و بعد از مشورت با مشاور بازرگانی اقدام به تهیه کارت بازرگانی کنید و تمام فعالیت های خود را از طریق قانونی به انجام برسانید.

– کارت های بازرگانی یکبار مصرف با قیمت کمتری نسبت به کارت بازرگانی اصلی قابل تهیه می باشند. اما ریسک بسیار بالایی دارند و عواقب آن جبران ناپذیر خواهد بود.

– کارت های بازرگانی یکبار مصرف غالبا دارای بدهی های سنگین مالیاتی هستند و اگر دولت متوجه آن شود تمام کالای وارداتی یا صادراتی شما در گمرک به نفع دولت ضبط خواهد شد. قطعا شرکت بازرگانی واردات صادرات در این باره به شما نکات مهم را گوشزد خواهد کرد.
– یکی از مهم ترین نکاتی که درباره معایب این کارت ها وجود دارد این است که نمی توانید اقدامات لازم را در خصوص تمدید انقصای کارت انجام دهید. اگر انقضای کارت فرا برسد و شما نتوانید آن را تمدید کنید کالای شما در گمرک متروکه اعلام می شود و هزینه های بسیار سنگین انبارداری بر عهده شما خواهد بود. اگر در این خصوص با مشاور واردات و صادرات صحبت کرده باشید حتما از اجاره کارت های یکبار مصرف صرف نظر خواهید کرد.

برای انجام خدمات بازرگانی همین الان تصمیم بگیرید

Rate this post

نویسنده

romina

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *