گروه بازرگانی تجارت پارسیان دارای کادری بسیار مجرب و با تجربه در همه تخصص های لازم درخدمات بازرگانی، صادرات و واردات انواع کالای مجاز بازرگانی میباشد.

اطلاعات تماس

021-91690742

09102455407

ایران، تهران

تهران،صندوق پستی ۳۵۸-۱۶۵۳۵

info@tejaratparsian.com

مراحل واردات تجهیزات پزشکی

نکات مهم در رابطه با مراحل واردات تجهیزات پزشکی

مراحل واردات تجهیزات پزشکی به ایران چیست؟ برای وارد کردن این محصولات باید قوانین و سلسله مراتب را در نظر بگیرید زیرا کالاهای پزشکی از حساسیت بیشتری نسبت به سایر کالاها برخوردار هستند. واردکننده این محصولات باید دارای کد IRC باشد تا بتواند از طریق گمرک مراحل واردات تجهیزات پزشکی را انجام دهد. در این مطلب به مواردی اشاره می کنیم که از اهمیت زیادی در این خصوص برخوردار هستند.

مراحل واردات تجهیزات پزشکی

مراحل واردات تجهیزات پزشکی

اطلاع از مراحل واردات تجهیزات پزشکی کمک زیادی به شما در تجارت می کند. در مطالب گذشته به این نکته اشاره کردیم که در حال حاضر اغلب کالاهای با کیفیت پزشکی در ایران از کشور آلمان وارد می شوند. این کشور تخصص ویژه ای در تولید محصولات با کیفیت دارد. به نحوی که بسیاری از کشورها به عنوان وارد کننده دائمی تولیدات آلمانی به شمار می روند. البته قبل از اشاره به مراحل واردات تجهیزات پزشکی باید بگوییم که سایر کشورها نظیر چین نیز جزو صادر کنندگان این محصول به حساب می آید.
در حوزه واردات و صادرات کالا مقررات زیادی وجود دارد که شخص وارد کننده و صادر کننده باید به خوبی آن ها را در نظر داشته باشد. به طور مثال وارد کننده کالاهای پزشکی به کشور باید دارای یک کد اختصاصی به نام کد IRC باشد. این کد توسط کارشناس اداره تجهیزات پزشکی به وارد کننده اعطا می شود. در غیر این صورت فرد اجازه وارد کردن کالاهای پزشکی به ایران را ندارد.

کد IRC

اخذ کد IRC نیازمند تاییدیه از اداره تجهیزات پزشکی ایران است. قطعا دریافت این کد امری زمان بر خواهد بود و می توان آن را به عنوان یکی از کارهای دشوار در اجرای قوانین و مقررات دانست. اگر اطلاعات و آگاهی شما در این زمینه کم باشد سبب طولانی شدن روند دریافت کد خواهد شد. برای کسب اطلاعات دقیق باید از مشاور بازرگانی و شرکت بازرگانی واردات صادرات راهنمایی بگیرید. قطعا مشاور واردات و صادرات دارای اطلاعاتی است که شما از آن آگاه نیستید و سبب می شود که در پیچ و خم های قانونی گرفتار شوید.

اهمیت واردات لوازم پزشکی به کشور

پس از اینکه به بررسی مهم ترین مراحل واردات تجهیزات پزشکی یعنی دریافت کد IRC پرداختیم نوبت به این می رسد که به اهمیت واردات این کالا به کشور اشاره کنیم. واقعیت این است که تجهیزات پزشکی نقش بسیار پررنگی در بهبود سلامت افراد جامعه دارد. به همین دلیل کیفیت این کالاها باید در بهترین میزان خود باشد. سختگیری قوانین و مقررات وضع شده در این حوزه نیز به دلیل ارتباط مستقیم این کالاها با سلامت کلی افراد است. پس می توان نتیجه گرفت که هر شخصی صلاحیت ورود به حوزه را ندارد. معمولا شرکت های وارد کننده تجهیزات پزشکی در ایران با مراکز درمانی از جمله بیمارستان ها ، ادارات و موسسات دولتی و غیر دولتی قرار می بندند و محصولات مورد نظر مانند برانکارد، لوازم جراحی ، خدمات پزشکی و … را برای آن ها تامین می کنند. در برخی از مواقع نیز شاهد این موضوع هستیم که شرکت های وارد کننده به طور مستقیم وارد عرصه نمی شوند و نماینده ای از طرف خود انتخاب می کنند تا امور مربوط به واردات را پیش بگیرد.
مراحل واردات تجهیزات پزشکی

ثبت سفارش بازرگانی و مراحل واردات تجهیزات پزشکی

شرکت وارد کننده تجهیزات و لوازم پزشکی باید قبل از هر اقدامی از سازمان مربوطه مجوز را دریافت کند. سپس اطلاعات و همچنین اسناد مربوطه را در سامانه ای به منظور ورود کالا و ترخیص آن از گمرک به ثبت برساند. پس فقط شرکت هایی که به ثبت رسیده اند می توانند این مراحل را انجام دهند. خوشبختانه بسیاری از کالاها و تجهیزات پزشکی در کشور ایران به تولید و فروش می رسد. ایران در حوزه بسیاری از محصولات خودکفا شده و خود به عنوان یک صادر کننده به سایر کشورها شناخته می شود. اما به دلایل مختلف از جمله عدم دانش تکنولوژیک ، مقرون به صرفه نبودن و … توانایی تولید برخی از تجهیزات را نداریم و ناگزیر از وارد کردن آن خواهیم بود. اما به دلیل تلاش های مستمر و شبانه روزی متخصصین در کشور عزیزمان ایران امید داریم تا تمام تجهیزات مورد نیاز در زمینه پزشکی را به تولید برسانیم و به عنوان یکی از قطب های پزشکی دنیا شناخته شویم.
Rate this post

نویسنده

romina

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *