گروه بازرگانی تجارت پارسیان دارای کادری بسیار مجرب و با تجربه در همه تخصص های لازم درخدمات بازرگانی، صادرات و واردات انواع کالای مجاز بازرگانی میباشد.

اطلاعات تماس

021-91690742

09102455407

ایران، تهران

تهران،صندوق پستی ۳۵۸-۱۶۵۳۵

info@tejaratparsian.com

مراحل ترخیص کالا

مراحل ترخیص کالا

آگاهی از مراحل ترخیص کالا باعث می شود که شما با قوانین مربوط به آن آشنا باشید و بتوانید روند ترخیص را سرعت ببخشید. ترخیص کالا از گمرک به عنوان یکی از مهم ترین کارها در زمینه واردات کالا به شمار می رود. در این مطلب قصد داریم شما را با مراحل ترخیص کالا از گمرک آشنا کنیم.

مراحل ترخیص کالا

مراحل ترخیص کالا

مراحل ترخیص کالا چیست ؟ در زمینه واردات و صادرات کالا موضوعاتی و قوانین مختلفی وجود دارد که توجه به هر کدام از آن ها می تواند عملکرد بهتری ایجاد کند. در هر کشوری قوانین خاصی حاکم است که واردات و صادرات کالا را تحت الشعاع قرار می دهد و مشورت با مشاور واردات و صادرات را ضروری می کند. شما به عنوان وارد کننده باید با این قوانین آشنایی داشته باشید. یکی از مهم ترین قابلیت های شرکت بازرگانی واردات صادرات دارد مراحل ترخیص کالا می باشد. اگر در این حوزه تخصص ندارید می توانید با مراجعه به شرکت هایی نظیر ” تجارت پارسیان ” ترخیص کالای خود را به آن ها بسپارید.

سپردن امور مربوط به ترخیص کالا از گمرک به شرکت های بازرگانی مزایای زیادی دارد که مهم ترین آن ها صرفه جویی در زمان و هزینه است. زیرا این شرکت ها تجربه کافی در این امور دارند و می توانند ترخیص را در کوتاه ترین زمان ممکن و بر اساس قوانین گمرکی انجام دهند. در ادامه به مواردی اشاره می کنیم که جزو مراحل ترخیص از گمرک محسوب می شود.

برای انجام خدمات بازرگانی همین الان تصمیم بگیرید

اخذ پروفرما ، پکینگ لیست و اینویس

در مطالب گذشته تحت عنوان ” اینویس چیست ؟ ” و ” پکینگ لیست چیست ؟ ” به معرفی این دو سند و ویژگی های آن پرداختیم. اولین مرحله از ترخیص کالا ، دریافت و اخذ این اسناد است. تمام اطلاعات مربوط به بار در این اسناد قید شده است.

اخذ مجوز ثبت سفارش بازرگانی

ثبت سفارش بازرگانی نیاز به اخذ مجوز دارد. در صورتی که وارد کننده کالا فاقد این مجوز باشد انجام مراحل ترخیص با موفقی انجام نخواهد شد.

بیمه کردن کالا

بیمه کردن کالا به منظور هماهنگی برای بازرسی در مبدا و مقصد ضروری است. بیمه کردن کالا می تواند خسارت های ناشی از حوادث غیر مترقبه را پوشش دهد.

تشکیل پرونده

تشکیل پرونده به منظور تخصیص ارز و حواله بانکی انجام می شود. متاسفانه کشور ایران به دلیل تحریم ها ، مشکلات زیادی در زمینه پرداخت های ارزی دارد و مجبور است واردات کالا را از کشورهایی نظیر چین انجام دهد که دردسر کمتری به دنبال دارد.
مراحل ترخیص کالا

برقراری ارتباط با شرکت حمل و نقل

بعد از انجام تمام مراحل فوق ، باید با شرکت حمل و نقل ارتباط برقرار شود و مدارک لازم برای حمل محموله تهیه شود. دریافت اسناد مربوطه از شرکت حمل و نقل و تکمیل آن ها و سپس تنظیم پیش نویس دور اظهاری ضروری است.

تایید کارشناس فنی گمرکی

پس از اینکه ارتباط با شرکت حمل و نقل برقرار شد و تمام اسناد و مدارک به منظور تشکیل پرونده اخذ شد نوبت به این می رسد که کارشناس فنی گمرکی ، بررسی و سپس تایید کند.

نکات مهم در خصوص مراحل ترخیص کالا از گمرک

تمام مراحلی که در بالا به آن ها اشاره شد جزو قوانین و مقررات حاکم بر گمرک ایران است. تخلف از هر کدام از این قوانین سبب ایجاد مشکلات عدیده ای خواهد شد. ترخیص کالا نیاز به دانستن نکاتی است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

– علاوه بر آگاهی از تمام مقررات و قوانین حاکم بر گمرک باید مجوزهای ضروری را در دست داشته باشید. این مجوزها نشان می دهد که واردات کالا به صورت قانونی بوده و هیچ قاچاقی در این زمینه رخ نداده است. غالبا این مجوزها دارای تاییدیه سازمان های ذیربط می باشد.

– در مطالب گذشته به اهمیت داشتن کارت بازرگانی اشاره کردیم و گفتیم که داشتن این کارت به منظور واردات یا صادرات کالا بسیار ضروری است. در دست داشتن کارت بازرگانی ثابت می کند که تمام فعالیت های شما در زمینه واردات و صادرات کالا به صورت قانونی و تحت تایید مراجع ذیصلاح انجام می شود.

– تعیین ارزش کالای ترخیصی از دیگر موارد و نکاتی است که باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید. ارزش هر کالا در مرز کشور با قیمت های مختلفی مشخص می شود. توصیه می کنیم در زمینه ترخیص کالا از کمرگ با یک مشاور بازرگانی صحبت کنید.

مراحل اصلی و مهم در ترخیص کالا

در این بخش به برخی از مراحل ترخیص کالا از گمرک می پردازیم که از اهمیت بیشتری نسبت به سایر مراحل برخوردار هستند. به منظور ترخیص کالا از گمرکات باید اسناد و مدارکی را به آن ها تحویل دهید که علاوه بر معرفی شما به عنوان یک تاجر ، قانونی بودن فعالیت و درخواست شما را نیز نشان می دهد. این مدارک شامل اظهارنامه واردات کالا ، ترخیصیه گمرک ، اینویس ، پروفرما ، پکینگ لیست ، وکالتنامه رسمی و ، پروانه صادراتی ، کارت بازرگانی ، مجوز ثبت سفارش بازرگانی و گواهی مبدا است. علاوه بر این موارد باید قبض انبار و بارنامه را نیز در دست داشته باشید. تمام این مدارک باید به اداره گمرک ارائه شود.

مراحل ترخیص کالا

اظهارنامه

ارائه اظهارنامه جزو ضروری ترین کارهایی است که جزو مراحل ترخیص کالا محسوب می شود. اظهارنامه دارای دو فرم است که وارد کننده موظف به تکمیل و ثبت آن است. اظهارنامه ها بعد از ثبت ، در دو مرحله به نام اظهار کالا و احراز هویت بررسی می شوند.

اظهار کالا : کالا توسط شماره ای به نام کوتاژ شناخته می شوند که این شماره توسط گمرک بر روی کالاها درج می شود. وارد کننده بعد از ثبت این شماره بر روی کالا ، نمی تواند آن ها را بدون اجازه گمرک خارج یا جابجا کند.

احراز هویت : در این بخش باید مالکیت صاحب کالا ثابت شود. زیرا گمرک باید بداند که مالکیت فرد قانونی است و تمام اسناد و اظهارنامه ها به دست او تنظیم شده اند.

Rate this post

نویسنده

anna

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *