گروه بازرگانی تجارت پارسیان دارای کادری بسیار مجرب و با تجربه در همه تخصص های لازم درخدمات بازرگانی، صادرات و واردات انواع کالای مجاز بازرگانی میباشد.

اطلاعات تماس

021-91690742

09102455407

ایران، تهران

تهران،صندوق پستی ۳۵۸-۱۶۵۳۵

info@tejaratparsian.com

مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالا

مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالا

مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالا موضوع مهمی است که تصمیم گرفتیم در این مطلب به آن اشاره کنیم. جمع آوری اسناد و مدارک لازم از مهم ترین کارهایی است که باید برای ترخیص یا خروج کالا از گمرک انجام دهید. برای اطلاع از این اسناد دو راه پیش روی شما وجود دارد. اولین راه مطالعه این مطلب و دومین راه مشورت گرفتن از مشاور بازرگانی می باشد.
مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالا

ضرورت ترخیص کالا از گمرک در زمان مناسب

مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالا چیست؟ هنگامی که شما مراحل واردات یا صادرات کالا را انجام می دهید و سپس به اداره گمرک مراجعه می کنید تا ترخیص آن را انجام دهید باید اسناد و مدارک خاصی را به مامور گمرک تحویل دهید تا بتوانید مالکیت کالا را به اثبات برسانید. قطعا بعد از انجام امور و تشریفات اداری امکان ترخیص کالا از گمرک وجود خواهد داشت. جمع آوری اسناد مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالا نیاز به زمان زیادی دارد. پس توصیه می کنیم آن را به روزهای آخر موکول نکنید. زیرا ممکن است زمان را از دست بدهید.

اگر محصول یا کالای فاسد شدنی وارد یا صادر کرده اید حساسیت موضوع دوچندان می شود. زیرا اگر تاریخ انقضای محصولات فرا برسد به هیچ عنوان اجازه ترخیص پیدا نخواهید کرد و محصول شما معدوم خواهد شد. اما اگر کالای وارداتی غیر فاسد شدنی است اما ترخیص آن از گمرک به تعویض بیفتد باید جریمه سنگینی بابت آن پرداخت کنید. جمع آوری اسناد مورد نظر با توجه به پارامترهای مختلفی از جمله حجم کالا، روش حمل و نقل و کشور مبدا یا مقصد و … انجام می شود که البته ممکن است شما را دچار چالش های فراوان کند. اگر در این عرصه تازه وارد هستید بهتر است از شرکت بازرگانی واردات صادرات کمک بگیرید. مشاور واردات و صادرات کالا و مشاور بازرگانی با ارائه قوانین مربوطه به شما کمک زیادی خواهد کرد.

برای انجام خدمات بازرگانی همین الان تصمیم بگیرید

مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالا از گمرک کدامند؟

بارنامه

اولین سندی که باید آن را به مامور گمرک تحویل دهید اسناد مربوط به بارنامه است. در بارنامه تمام اطلاعات مربوط به کالا در آن قید شده است که می تواند شناسنامه ای برای آن محسوب شود.

گواهی مبدا

معمولا گواهی مبدا در کشور مبدا صادر می شود و جزو اسناد مهم برای تحویل به اداره گمرک محسوب می شود. این گواهی به علاوه برگه های ترخیصیه یکی از مجوزهای ضروری به شمار می رود.

فاکتور خرید کالا

اگر تمام اسناد و مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالا از گمرک مهیا باشد اما فاکتور خرید کالا را نداشته باشید به هیچ عنوان اجازه خروج کالا از گمرک را نخواهید داشت. فاکتور خرید نشان می دهد که شما خرید کالا را به طور قانونی انجام داده اید و در این زمینه دچار هیچ گونه تخلفی نشده اید.

اعلامیه تامین ارز

اگر مطالب قبلی وب سایت ما را دنبال کرده باشید به خوبی با مواردی همچون ” تفاوت تخصیص ارز با تامین ارز ” و ” اخذ ارز با توجه به گروه کالایی ” آشنا هستید. برای واردات یا صادرات کالا نیاز به تامین یا تخصیص ارز وجود دارد که بنا بر نوع گروه کالایی تعیین می شود. شما باید اعلامیه مربوط به تامین یا تخصیص ارز را در اختیار داشته باشید و به مامور گمرک تحویل دهید.

مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالا

پروفرما

پروفرما همان پیش فاکتور است که اطلاعات دقیق محموله مانند حجم، ارزش، وزن و … در آن قید شده است. هیچ کدام از محموله ها بدون تحویل پروفرما از گمرک ترخیص نخواهند شد.

مدارک ثبت سفارش در سامانه تجارت

همان طور که می دانید به منظور واردات و صادرات کالا باید ابتدا ثبت سفارش بازرگانی انجام شود و تمام تاجران باید قبل از تجارت، سفارش خود را در سامانه به ثبت برسانند. بعد از ثبت سفارش مدارک و مجوزهایی که به شما ارائه می شود را باید به مامور گمرک تحویل دهید.
سایر مدارکی که باید همراه با اسناد فوق به اداره گمرکات تحویل داده شود شامل سند عدل بندی، فاکتور مربوط به پرداخت هزینه هزینه حمل و نقل، اسناد مربوط به بیمه کالا، بیمه گمرکی، پروانه بهره برداری شرکت تولید کننده، کارت بازرگانی، مجوز واردات، مجوزهای بهداشتی و استاندارد کالا، مجوز ترخیص کالا و کارت حق العمل کاری برای ترخیص کاران است. قطعا هر کدام از این مدارک ممکن است بر اساس نوع کالا از وضعیت متفاوتی برخوردار شوند.

Rate this post

نویسنده

romina

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *