گروه بازرگانی تجارت پارسیان دارای کادری بسیار مجرب و با تجربه در همه تخصص های لازم درخدمات بازرگانی، صادرات و واردات انواع کالای مجاز بازرگانی میباشد.

اطلاعات تماس

021-91690742

09102455407

ایران، تهران

تهران،صندوق پستی ۳۵۸-۱۶۵۳۵

info@tejaratparsian.com

ترخیص کالا از گمرک ترکیه

عوارض گمرکی چیست؟ آشنایی کامل

عوارض گمرکی همان حقوق یا تعرفه گمرکی است که نوعی مالیات محسوب می شود. این مالیات به طور غیر مستقیم به منظور واردات و صادرات کالا و همچنین ترخیص کالا از گمرک پرداخت می شود. ترخیص کالا بدون پرداخت عوارض گمرکی امکان پذیر نخواهد بود.

عوارض گمرکی

عوارض گمرکی

عوارض گمرکی چه تفاوتی با تعرفه یا حقوق گمرکی دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که این سه اصطلاح در اصل یکی هستند و هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. اگر بخواهیم به طور ساده به این سوال پاسخ دهیم باید بگوییم که منظور از عوارض گمرکی پرداخت مالیات به معنای ورود و خروج کالا از کشور است. این مالیات به طور غیر مستقیم و تحت عنوان عوارض دریافت می شود. هر کدام از کالاها دارای کد تعرفه گمرکی مشخصی هستند که عوارض آن بر اساس این کد دریافت می شود. یکی از باورهای اشتباه که در بین عموم مردم وجود دارد این است که تصور می کنند عوارض یا حقوق گمرکی به معنای پرداخت چند درصد از قیمت کل کالا می باشد.

برای انجام خدمات بازرگانی همین الان تصمیم بگیرید

نحوه تعیین حقوق گمرکی چگونه است؟

یکی از سوالاتی که در حوزه عوارض یا حقوق گمرکی وجود دارد این است که تعیین آن به چه نحو انجام می شود؟ این موضوع ارتباط مستقیمی با سیاست های هر دولت و کشور دارد. هر کدام از کشورها نه تنها ایران، به منظور مبادله کالا در سطوح جهانی و بین المللی می توانند نرخ گمرکی تعیین کنند و آن را از صادر کننده یا وارد کننده کالا دریافت کنند.
در بخش قبل اشاره کردیم که عوارض گمرکی به عنوان مالیات غیر مستقیم شناخته می شود. منظور از این جمله چیست؟ پرداخت مالیات به دو روش مستقیم و غیر مستقیم می باشد. منظور از روش مستقیم این است که افراد حقیقی و حقوقی باید در ازای دارایی و تملک، به دولت مالیات پرداخت کنند. هر روشی غیر از این روش، به عنوان مالیات غیر مستقیم معرفی می شود. از آنجایی که مالیات بر واردات بر حسب اوضاع اقتصادی، سیاسی و … هر کشور تعیین می شود و به عنوان یک روش درآمدزایی برای دولت محسوب می شود جزو مالیات غیر مستقیم شناخته می شود.
تعیین حقوق گمرکی تحت تاثیر پارامترهایی همچون اهمیت کالای وارداتی می باشد. کالاهای وارداتی در ده دسته تقسیم بندی شده اند که هر کدام از این دسته ها دارای اولویت خاص خود می باشند. به طور مثال کالاهای لوکس و مصرفی مانند لوستر، مبلمان و … در دسته دهم قرار دارند. برای واردات این کالاها هیچ گونه ارز دولتی تخصیص پیدا نمی کند و دارای بالاترین میزان نرخ عوارض نیز می باشند. با این اوصاف می توان گفت که کالاهای اساسی و ضروری که در دسته اول قرار دارند و از ارز دولتی استفاده می کنند دارای کمترین میزان حقوق گمرکی می باشند.

ترخیص کالا از گمرک ترکیه

معیار دسته بندی در تعیین عوارض گمرکی

اطلاع و آگاهی از موضوعاتی مانند حقوق گمرکی از پیش نیازهای تجارت است. قطعا یک تاجر نمی تواند بدون اطلاع از این موارد شروع به واردات و صادرات کالا کند و قیمت نهایی را بر روی کالای خود بگذارد. زیرا قیمتی که بر روی کالا نهاده می شود با احتساب تمام هزینه ها از جمله حقوق گمرکی، هزینه حمل و نقل، هزینه بیمه و … است. برای اینکه این موضوع کاملا در ذهن شما جا بیفتد می توانید به سراغ کتاب های مربوطه که در حوزه تجارت نوشته شده بروید و یا از مشاور بازرگانی یا مشاور واردات و صادرات کسب راهنمایی کنید. شرکت بازرگانی واردات صادرات با داشتن تیم و کادری مجرب می تواند علاوه بر ارائه راهنمایی و مشاوره، به شما در ترخیص کالا از گمرک نیز کمک کند.
تعرفه عوارض گمرکی بر حسب شکل طبقه بندی می شود که می توان به دو شکل تعرفه واحد و مرکب اشاره کرد. تعرفه های واحد برای تمام کالاهای وارداتی ( بدون توجه به نوع کالا ) تعیین می شود. اما در نوع مرکب شاهد تاثیرگذاری نوع کالا و در نظر گرفتن کد تعرفه آن می باشیم.

اهداف تعیین عوارض گمرکی چیست؟
– تامین هزینه های دولتی
– تعیین تعرفه های حمایتی به عنوان روشی برای ترغیب تاجران به منظور وارد کردن کالاهای رقابتی
– تعرفه مستقل از جانب دولت و به شکل یک طرفه
– تعرفه ارشادی که به منظور تغییر عادت مصرف کننده انجام می شود و از کالا به کالای دیگر متفاوت است.

Rate this post

نویسنده

romina

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *