گروه بازرگانی تجارت پارسیان دارای کادری بسیار مجرب و با تجربه در همه تخصص های لازم درخدمات بازرگانی، صادرات و واردات انواع کالای مجاز بازرگانی میباشد.

اطلاعات تماس

021-91690742

09102455407

ایران، تهران

تهران،صندوق پستی ۳۵۸-۱۶۵۳۵

info@tejaratparsian.com

حق العمل کار گمرک

حق العمل کار گمرک کیست و چه نقشی دارد ؟

با کلمه حق العمل کار گمرک آشنایی دارید؟ آیا می دانید این یک صفتی است که به یک شخص اطلاق می شود؟ حق العمل کار گمرک کیست؟ او چه وظایفی دارد؟ آیا با شرایط و نحوه دریافت این حق العمل آشنایی دارید؟ حق العمل کاری شامل یک نوع وکالت می شود که جهت انجام معامله کاربرد دارد. اما این کار با کار وکالت فرق دارد؛ چرا که وکیل موظف است تا تنه، معامله را از طرف موکل و به نام خود انجام دهد در صورتی که حق العمل ‌کار در مقابل خدماتی که انجام می دهد، اجرت می گیرد. امروزه با توجه به رشد تجارت و رقابت سختی که بین تجار و بازرگانان به وجود آمده است، که حق العمل‌ کار در این زمینه شما را یاری می کند. اکنون جهت آشنایی بیشتر با حق العمل کار گمرک ، شرایط، وظایف و حتی نحوه انجام این کار بهتر است ادامه مطالب را بخوانید.

حق العمل کار گمرک

اهمیت حق العمل کار گمرک

حق العمل کار گمرک کیست ؟ در تجارت، ترخیص کالا یکی از مهمترین مراحل به شمار می رود. حال شما موظف هستید تا جهت ترخیص اقدامات مختلفی را با ارائه مدارک مربوطه انجام دهید. پس اولین گام عبور از گمرکات و اخذ مجوز های قانونی لازم است. حال بسیاری از افراد با توجه به نبود تجربه کافی و یا وقت لازم، این وظایف را بر دوش دیگری می گذارند که در این صورت انجام امور مربوط ترخیص از گمرکات را امور حق العمل کار گمرک می گویند. حالا هر شخصی می تواند تا ده مرتبه برای هر شخص حقیقی یا حقوقی دیگر اقدام به انجام حق العمل کاری کند. اما برای انجام این امور نیز شما نیاز به وکالتی دارید که از جانب وارد کننده دریافت کرده اید و هم اکنون به نام وکیل یا حق العمل کار به فعالیت خود ادامه می دهید. این اشخاص بی شک دقت، تجربه و حتی اطلاعات کافی در این زمینه را دارند و حتی باید از طرف تجار و بازرگانان مورد اعتماد و امین باشند. شرکت بازرگانی واردات صادرات یکی از منابع مهم هستند که در این زمینه کمک کننده ی بزرگی هستند.

حق العمل کار گمرک یک نوع شغل بسیار حساسی است که قطعا این شخصی که به عنوان وکیل تجار و بازرگانان انتخاب می شود، بایستی امین و مورد اعتماد باشد. اما حق العمل کاران نیز بایستی تجربه و دانش کافی در این زمینه داشته باشند که در این صورت نیز باید به نکات بسیار مهمی توجه ویژه ای داشته باشند. شخص حق العمل کار مالک یا شریک محصول وارداتی نیست، بلکه او تنها به نیابت و وکالت از طرف وارد کننده کالاها یا افراد حقوقی و حقیقی، معاملات و اقدامات قانونی را انجام می دهد.

برای انجام خدمات بازرگانی همین الان تصمیم بگیرید

چگونگی اخذ کارت حق العمل کار گمرک

همانگونه که اشاره شد، حق العمل کار گمرک، شخصی است که به صورت حقیقی و حقوقی به وظایف خود عمل می کند. حال این وظایف شامل، پیروی از دستورات آمر و انجام تجارت به نام خود، ذی­نفع نبودن در معامله، اطلاع به آمر و همچنین وکالت و امانت، امور بیمه اجناس و منافع معامله است. اما چگونه می توانیم کارت حق العمل کاری را اخذ نماییم و مراحل آن چگونه می باشد در قدم اول برای دریافت کارت حق العمل کار گمرک شما باید ابتدا اطلاعات کاملی درباره این شغل، شرایط و ضوابط، وظایف و دیگر جوانب آن کسب کنید. در نتیجه می توانید با مراجعه به وب سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران جهت ثبت نام خود اقدام نمایید. اما به این نکته توجه کنید که شما بایستی شرایط لازم جهت حق العمل کاری را داشته باشید. در نتیجه بایستی از تاریخ آزمون که از طریق سایت گمرک آزمون منتشر می شود اطلاع داشته باشید. برای انجام بهتر و بدون دغدغه می توانید از مشاور بازرگانی کمک بگیرید تا شما را یاری دهند.

حال اگر شما در این آزمون نمره قبولی بگیرید، در این صورت می توانید کار حق العمل کار گمرک را دریافت کنید. اما به این نکته بسیار مهم نیز توجه کنید که پروانه حق العمل ‌کار در گمرک نیز به شخصی عطا می شود که حتما کارت بازرگانی داشته باشد. البته دارا بودن شرایط زیر نیز جزو مهمترین موارد در این زمینه است:

• حتما تابعیت ایران باشید.

• سن شما بالای بیست و پنج سال باشد.

• هیچگونه محکومیت به جرم و جنایتی حتی هیچگونه سوء سابقه ای نظیر قاچاق در گمرک با گواهی کتبی مقامات مربوط نداشته باشید.

• مدرک لازم نیز داشتن دیپلم دبیرستان است. البته افرادی که مدارک تحصیلی بالاتری دارند بی شک در شرایط مساوی حق تقدم خواهند داشت.

• با هیچ وجه نباید کارمند دولت باشید.

• در آزمون مورد نظر نمره قبولی کسب کنید.

حق العمل کار گمرک

نکات مهم در خصوص حق العمل کاری گمرک

• این شخص بایستی کالای وارداتی را قیمت گذاری یا همان ارزش گذاری کند و قطعا در این زمینه و حتی کالای وارداتی نیز بایستی اطلاعات کاملی داشته، حال این کالا یا محموله هر محصولی می تواند باشد. • این شخص باید تمرکز و اعتماد به نفس بسیار بالایی داشته باشد تا بتواند بر انجام امور گمرکی تسلط کافی داشته و به نحو احسنت از عهده کارها برآید. • توجه داشته باشید که حق العمل کار گمرک بایستی تمام کارهای وارداتی جدا از فعالیت های گمرکی را نیز انجام دهد. به عنوان مثال اگر بازرگانی مورد نظر یا شخص وارد کننده، درخواست های گمرکی دیگری در خصوص صادرات کالا یا واردات داشته باشد، او بایستی با رعایت تمام موارد قانونی، آن ها را انجام دهد. در واقع هماهنگ مشاور واردات و صادرات حرفه ای و قوی عمل می کند. • یک حق العمل کار در وهله اول بایستی منافع وارد کننده را در نظر بگیرد و حمایت از این منافع نیز جزو اولویت های مهم آن خواهد بود. این رعایت حقوق در زمینه ارزش گذاری کالا بسیار مورد توجه قرار می گیرد. چرا که باید نرخی را در نظر بگیرد که هم به نفع وارد کننده و هم خریداران باشد. • حق العمل کار گمرکی تحت هر شرایطی بایستی تابع قانون باشد. همچنین چک کردن آنلاین و بروز قوانین و شرایط کار خود را نیز باید در اولویت قرار دهد. چرا که گاهی بنابر دلایل مختلفی برخی از شرایط و قوانین دستخوش تغییرات بسیاری خواهد بود. • یک حق العمل کار به عنوان وکیل شخص حقیقی یا حقوقی جدا از امین بودن باید دارای خصلت راز داری تیز باشد. گاهی با توجه به شرایطی بایستی برخی مسائل کتمان شوند. حتی به زمینه های واردات و صادرات نیز به خوبی مسلط باشد در صورت وجود مشکلی، بتواند سریعا آن را برطرف نماید.
Rate this post

نویسنده

anna

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *