گروه بازرگانی تجارت پارسیان دارای کادری بسیار مجرب و با تجربه در همه تخصص های لازم درخدمات بازرگانی، صادرات و واردات انواع کالای مجاز بازرگانی میباشد.

اطلاعات تماس

021-91690742

09102455407

ایران، تهران

تهران،صندوق پستی ۳۵۸-۱۶۵۳۵

info@tejaratparsian.com

ثبت سفارش بازرگانی

آموزش کامل و جامع ثبت سفارش بازرگانی

ثبت سفارش بازرگانی به نوعی مجوز ورود برای کالاهای وارداتی است که باید در سامانه جامع تجارت ثبت شوند. مجوز ثبت سفارش بازرگانی فایلی محتوی شماره هشت رقمی مجوز ، تاریخ مجوز ثبت سفارش، تاریخ پروفرما و نام شرکت متقاضی است که از سوی سازمان توسعه تجارت ایران صادر می شود. متقاضیان این سرویس می توانند تمام مراحل این کار را از طریق وب سایت www.ntsw.ir پیگیری کنند. شما می بایست ابتدا در این سایت ثبت نام کنید و درخواست خود را به همراه تمام اطلاعات لازم بارگزاری کنید.

ثبت سفارش بازرگانی

ثبت سفارش بازرگانی

ثبت سفارش بازرگانی یکی از مهم ترین مراحل واردات کالا محسوب می شود که تمام فعالان اقتصادی به منظور وارد کردن کالا به داخل کشور باید مراحل آن را انجام دهند. اگر تازه کار هستید و سابقه ای در این خصوص ندارید می توانید با مراجعه به شرکت بازرگانی واردات صادرات و بهره گرفتن از مشاور بازرگانی به این مرحله و قوانین حاکم بر آن واقف شوید. ما در این مقاله تلاش می کنیم تا ثبت سفارش بازرگانی را به بهترین وجه به شما عزیزان توضیح دهیم.

برای انجام خدمات بازرگانی همین الان تصمیم بگیرید

اطلاعات لازم برای ثبت نام در سامانه جامع تجارت:

ارز دولتی یا آزاد در خصوص معامله

نحوه ثبت سفارش کالا شامل بانکی و غیر بانکی

اطلاعات پیش فاکتور مطابق با نسخه اصلی فروشنده

اطلاعات حمل کالا

ارائه مجوزها و استانداردهای لازم برای واردات

مشخصات کامل کالا از جمله مقدار، وزن خالص و ناخالص ، نوع بسته بندی، شرح فارسی انگلیسی و فارسی و درج کد تعرفه گمرکی
دریافت کد هشت رقمی مربوط به ثبت سفارش

سامانه جامع تجارت برای تسهیل در امور اداری بازرگانان و یکپارچه سازی فرایند های ارتباطی دستگاه های مربوطه در امور بین المللی شکل گرفته است.

مبانی امور گمرکی

ثبت سفارش بازرگانی اولین اقدام لازم در روند واردات است که واردکننده یا فعال اقتصادی متقاضی به وسیله ثبت اطلاعات لازم در سیستم ثبت سفارش به صورت آنلاین می بایست انجام دهد. این اطلاعات شامل اطلاعات محصول ، کشور مبدا، تولید کننده خارجی ، شرکت واسطه حمل و نقلی و ارزش کالاهای وارداتی می شود. در این کار باید دقت کافی به کار رود تا محصول مدنظر شما از نظر کدینگ هماهنگ گمرکی همان تعرفه کالا را داشته باشد. به نظر می رسد که در این مورد ، مشاوره بازرگانی می تواند برای شما مفید باشد . زیرا اگر طبق طبقه بندی نامناسبی عمل کنید می تواند منتج به پرداخت نادرست عوارض گمرکی شود. در این صورت جریمه گمرکی نیز گریبان گیر شما خواهد بود. در این صورت استفاده از مشاور واردات و صادرات می تواند کمک بزرگی برای انجام امور گمرکی باشد.
ثبت سفارش بازرگانی

آماده سازی برای واردات

در ابتدا شما می بایست برای اخذ شماره بازرگانی و یا همان کارت بازرگانی اقدام کنید. سپس می بایست کالا وارداتی مدنظر خود را به طور کامل مورد بررسی قرار دهید و با ضوابط قانونی کشورمان تطبیق دهید. دقت کنید که کالای مدنظر ، کالایی ممنوعه نباشد. ضمنا این آشنایی با محصول وارداتی می تواند برای تعیین تعرفه کالا کمک شایان توجهی به شما بکند.

باید تعیین کنید که خود می خواهید کالا را ترخیص کنید یا مایلید از ترخیص کار رسمی گمرک استفاده کنید. باید تعیین کنید که مبدا کشور سازنده کجاست. باید کشوری را مشخص کنید که برند و شرکت به آن تعلق دارد ، نه کشوری که در آن مونتاژ می شود و یا به شکل واسطه برای حمل و نقل عمل میکند. باید بررسی کنید که به غیر از امور گمرکی ، آیا نیاز به مجوز دیگری دارید یا خیر. زیرا بعضی کالاها نیازمند کنترل کیفیت و مجوز های تکمیلی از قبیل بهداشتی، دامپزشکی و… هستند.

مراحل ثبت سفارش بازرگانی برای واردات کالا

برای واردات کالا ، ابتدا باید قرارداد خود با شرکت مدنظر را منعقد کنید و پیش فاکتور را دریافت نمایید. این پیش فاکتور که می بایست دارای مهر و امضای شرکت طرف قرارداد باشد ، برای ثبت سفارش بازرگانی و دریافت کد فیدا لازم است. کد فیدا عددی ده رقمی برای استعلام فروشنده کالا و بررسی سوابق آن استفاده می شود.

اطلاعاتی که می بایست در پیش فاکتور موجود باشند:

اطلاعات کامل دو طرف قرارداد

تاریخ صدور پروفرما و میزان اعتبار آن

مشخصات کامل کالا از قبیل شرح کالا ، قیمت واحد، مقدار، وزن ، نوع بسته بندی و کد تعرفه گمرکی کالا می باشد.

کشور مبدا برند

شرایط و نوع حمل و نقل کالا

تعیین گمرک مبدا و مقصد

مدارک لازم برای ثبت سفارش بازرگانی

همانطور که اشاره کردیم ، کارت بازرگانی و اخد مجوز ها از مراجع مربوطه در صدر این فهرست قرار دارد. اصل پروفرما به همراه کپی و اوراق ثبت سفارش امضا شده توسط متقاضی از دیگر مدارک لازم می باشد.
ثبت سفارش بازرگانی

انواع ثبت سفارش بازرگانی بر اساس در خواست وارد کننده

افتتاح

جایگزین

اصلاحیه

افتتاح از محل تنخواه

کانتینر

حمل

روش های ثبت سفارش برای پرداخت

ارز بانکی:

نقدی

مدت دار

برات وصولی

حواله بانکی

غیر بانکی:

بدون انتقال ارز

واردات در مقابل صادرات کالا

ارز متقاضی منشا ارز خارجی

هزینه ثبت سفارش کالا

در تمامی فعالیت های وارداتی و صادراتی ، ثبت سفارش بازرگانی یکی از مراحلی است که باید طی کنید. معمولا این سوال در ذهن تجار و فعالان اقتصادی پیش می آید که آیا ثبت سفارش کالا هزینه ای در بر دارد یا خیر؟
در پاسخ باید بگوییم که بله ، هزینه ثبت سفارش برای تمام کالاها مساوی و معادل با 0.5 % از ارزش کل کالا محسوب می شود.
مبلغ کارمزد دریافتی به این شکل محاسبه می شود :
ابتدا این مقدار محاسبه می شود : نرخ ارز * مبلغ ارز کل پروفرم
سپس عدد به دست آمده را به 2000 تقسیم می کنیم تا به مبلغ کارمزد دریافتی دست پیدا کنیم.
این مبلغ در همان سایت سامانه جامع تجارت ایران محاسبه می شود و قابل پرداخت به صورت آنلاین است.
جمع بندی در مورد ثبت سفارش بازرگانی و واردات کالا
در مجموع، با توجه به پیچیدگی کار و ظرافت ضوابط قانونی در این حوزه بهتر است که از یک شرکت کارگزار کمک بگیرید و یا از توصیه های مشاور بازرگانی استفاده کنید. اما اگر می خواهید این کار را شخصا انجام دهید ، باید در تکمیل مدارک و اسناد لازم کوشا باشید و برای اخذ آنها در موعد مقرر اقدام کنید.

Rate this post

نویسنده

anna

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *