گروه بازرگانی تجارت پارسیان دارای کادری بسیار مجرب و با تجربه در همه تخصص های لازم درخدمات بازرگانی، صادرات و واردات انواع کالای مجاز بازرگانی میباشد.

اطلاعات تماس

021-91690742

09102455407

ایران، تهران

تهران،صندوق پستی ۳۵۸-۱۶۵۳۵

info@tejaratparsian.com

تشریفات گمرکی

تشریفات گمرکی چیست؟ آشنایی کامل

منظور از تشریفات گمرکی ، انجام امور در راستای ترخیص کالا از گمرک می باشد. این تشریفات بر اساس قوانین گمرکی و آیین نامه های اجرائی است که یکی از مهم ترین آن ها تنظیم اظهارنامه و تسلیم آن به سازمان گمرک می باشد. در این بخش شما را با تشریفات گمرکی و بررسی آن آشنا خواهیم کرد.

تشریفات گمرکی

تشریفات گمرکی

بهتر است قبل از اینکه به تعریفی از تشریفات گمرکی اشاره کنیم شما را با مفهوم گمرک و ترخیص آشنا کنیم. هنگامی که قصد دارید یک کالا را به کشور وارد یا از آن صادر کنید باید آن را از گمرک عبور دهید. دولت قوانین مختلفی تصویب کرده که گمرک باید آن ها را اجرا کند. این قوانین و سیاست ها در هر کشوری متفاوت است و به همین دلیل عبور کالا از گمرک هر کشور، نیازمند کسب اطلاعات در آن خصوص می باشد. مشاور بازرگانی می تواند در این باره به شما کمک کند. آگاهی از مراحل و تشریفات گمرکی کمک زیادی به سهولت در انجام آن می کند. اغلب تاجرانی که نمی توانند در مدت زمانی کوتاه، کالای خود را از گمرک ترخیص کنند به دلیل عدم آگاهی آن ها از این قوانین است.
گمرک برای ترخیص کالا هزینه های مختلفی از شما دریافت می کند که یکی از آن ها عوارض گمرکی است. بعد از دریافت این هزینه به شما اجازه می دهد تا واردات یا صادرات کالا را انجام دهید. بعد از اینکه کالای مورد نظر قصد خروج از سواحل کشور را داشت باید اقدام به انجام تشریفات و امور گمرکی کنید. در طول انجام این امور، کالا در بخشی به نام انبار ذخیره می شود و کارهایی مانند بازرسی آن انجام خواهد شد. اگر بخواهیم مرحله به مرحله توضیح دهیم باید به موارد زیر اشاره کنیم.

بازرسی اسناد

برای واردات و صادرات کالا از گمرک نیاز به اسناد و مدارک مختلفی است که عدم ارائه آن ها می تواند ترخیص را به تعویق بیندازد. اگر کالا غیر خوراکی و فاسد نشدنی باشد تاخیر در ترخیص آسیبی به آن وارد نخواهد کرد. اما اگر قصد تجارت در حوزه مواد غذایی مانند گوشت، شیر خشک، میوه و … را دارید باید تمام اسناد لازم را به موقع ارائه دهید. زیرا اگر محصول مدت زمان زیادی در گمرک بماند و تاریخ انقضای آن سر برسد امکان ترخیص آن را نخواهید داشت. حتی اگر تمام مدارک شما کامل شده باشد.

محاسبه مالیات و عوارض

برای وارد یا صادر کردن هر محصولی باید مالیات و عوارض آن را پرداخت کنید. این موضوع یکی از مهم ترین تشریفات گمرکی به شمار می رود که هزینه زیادی بر تاجر وارد می کند. شما می توانید اطلاعات جانبی را از شرکت بازرگانی واردات صادرات دریافت کنید. بعد از محاسبه مالیات و عوارض باید آن را پرداخت کنید و سپس کالا از گمرک ترخیص می شود.

اظهارنامه

همان طور که اشاره کردیم اظهارنامه یکی از مهم ترین بخش هایی تشریفات گمرکی به شمار می رود. زیرا سند قانونی است که می تواند نوع کالا، ارزش، میزان پرداخت مالیات ، عوارض و … را در آن درج کرد. این سند از نظر قانونی دارای اعتبار است که توسط مقامات گمرک در کشور مبدا و مقصد مورد بررسی قرار می گیرد. اگر اظهارنامه ای که ارائه می کنید دقیق و متقن باشد روند ترخیص کالا از گمرک با سرعت بالایی انجام خواهد شد در غیر این صورت با تعویق مواجه می شود. توصیه می کنیم قبل از تنظیم اظهارنامه از مشاور واردات و صادرات راهنمایی بگیرید تا بتوانید اظهارنامه را در بهترین حالت خود تنظیم کنید.
تشریفات گمرکی

نکات مهم برای سهولت در تشریفات گمرکی

شاید تصور کنید که ترخیص کالا از گمرک امری ساده و پیش پا افتاده باشد. اگر مطالب قبلی وب سایت ما را دنبال کرده باشید به خوبی می دانید که سپری کردن هر کدام از مراحل گمرکی نیازمند تلاش فراوان است. این موضوع برای تازه کاران سختی بیشتری به همراه دارد. زیرا اشتباهات زیادی در بخش های مختلف می کنند که آن ها در دردسرهای بزرگ و قانونی می اندازد. اگر تازه کار هستید با انجام کارهای زیر می توانید انجام تشریفات و امور گمرکی را آسان کنید. – یک شرکت بازرگانی یا حمل و نقل را به استخدام خود دربیاورید و انجام بسیاری از کارها را به آن ها بسپارید. – از کامل بودن و دقیق بودن اسناد و مدارک قبل از ارائه مطمئن شوید. سهل انگاری و عجله در تکمیل مدارک از مهم ترین کارهایی است که می تواند شما را دچار مشکل کند.

برای انجام خدمات بازرگانی همین الان تصمیم بگیرید

5/5 - (1 امتیاز)

نویسنده

romina

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *