گروه بازرگانی تجارت پارسیان دارای کادری بسیار مجرب و با تجربه در همه تخصص های لازم درخدمات بازرگانی، صادرات و واردات انواع کالای مجاز بازرگانی میباشد.

اطلاعات تماس

021-91690742

09102455407

ایران، تهران

تهران،صندوق پستی ۳۵۸-۱۶۵۳۵

info@tejaratparsian.com

ترخیصیه کالا

ترخیصیه کالا چیست؟

ترخیصیه کالا یکی از اصطلاحات پرکاربرد در حوزه تجارت است که باید با آن آشنا باشید. ترخیصیه کالا نوعی سند محسوب می شود از جانب شرکت حمل و نقل صادر شده و با ارائه آن به گمرک می تواند مراحل ترخیص کالا را انجام دهید. در این مطلب شما را با اطلاعات مختلف در خصوص این سند آشنا خواهیم کرد.

ترخیصیه کالا

ترخیصیه کالا

ترخیصیه کالا یا Delivery Order یکی از اسناد ضروری در ترخیص کالا از گمرک محسوب می شود که غالبا از طرف شرکت حمل و نقل صادر می شود. وارد کننده یا صادرات کننده باید این سند را به گمرک تحویل دهد و جزو اسناد بسیار ضروری در ترخیص کالا به شمار می رود. با اطلاعاتی که در این سند قید می شود اداره گمرک متوجه خواهد شد که تمام پرداخت ها توسط فرد وارد کننده انجام شده و انجام امور مربوط به ترخیص کالا از گمرک بلامانع است. ترخیصیه کالا باید قبل از مراجعه به سازمان گمرک اخذ شود. دریافت این سند می تواند به طور مستقیم توسط وارد کننده یا نماینده او انجام شود. استخدام نماینده می تواند از طریق شرکت بازرگانی واردات صادرات صورت بپذیرد.

اطلاعات درج شده در ترخیصیه کالا

اطلاعات و مشخصاتی که در سند ترخیصیه قید می شود بسیار مهم و متداول اند. از جمله این اطلاعات می توان به مشخصات گیرنده، نام وسیله حمل و نقل ، شماره بارنامه، تاریخ صدور ترخیصیه ، نام بندر بارگیری در مبدا و بندر تخلیه در مقصد، تعداد کالا و نوع بسته بندی آن، وزن و ارزش ریالی ، مشخصات شرکت حمل و نقل و شماره فهرست کل بار اشاره کرد. در حال حاضر که اغلب امور به صورت الکترونیکی انجام می شوند شاهد صدور ترخیصیه به شکل الکترونیکی نیز هستیم. تمام این اطلاعات در یک سامانه ثبت می شوند و وارد کنندگان می توانند با دسترسی به این سامانه از وضعیت ترخیصیه خود مطلع شوند. برای دسترسی به سامانه و بررسی وضعیت ترخیصیه کالا باید اطلاعاتی از جمله کد ملی شرکت حمل و نقل کالا ، شماره مانیفست و همچنین شمار بارنامه را در اختیار داشته باشید. کد ملی صاحب ترخیصیه یا همان وارد کننده ، شماره سفر و شماره و لیست کانتینرها نیز الزامی است.

نکات مهم در ترخیصیه کالا

در برخی از مواقع شاهد واگذاری سند ترخیصیه هستیم. مواردی که در این بخش به آن ها اشاره می کنیم در خصوص واگذاری این سند می باشد. – اگر به هر دلیلی در حین انجام امور گمرکی مانند تنظیم مراحل اظهار نامه ،مالکیت کالا تغییر کرد و به شخص دیگری سپرده شد باید سند ترخیصیه به نام مالک جدید تغییر پیدا کند و این سند به مالک جدید واگذار شود. در غیر این صورت امکان ترخیص کالا از گمرک با نام مالک قبلی امکان پذیر نخواهد بود. – در برخی از مواقع شاهد این موضوع هستیم که شرکت حمل و نقل، حمل کالا را به یک شرکت دیگر واگذار می کند. در چنین شرایطی نیز باید شرکت جدید سند ترخیصیه را به نام صاحب کالا ثبت کند و به او واگذار کند.
ترخیصیه کالا

تفاوت قبض انبار و سند ترخیصیه

شاید با مطالعه این مطلب شباهت زیادی بین قبض انبار و سند ترخیصیه پیدا کرده باشید و این تصور برای شما به وجود آمده باشد که هر دوی آن ها یکی هستند. در پاسخ باید بگوییم که این دو سند علی رغم تمام شباهت هایی که دارند تفاوت هایی را دارا می باشند و هر دو جزو اسناد بسیار مهم و ضروری به شمار می روند که باید در هنگام ترخیص کالا از گمرک به اداره گمرک تحویل داده شوند.
قبض انبار و سند ترخیصیه با هدف های گوناگونی صادر می شوند و شناخت تفاوت این دو می تواند به تاجرین تازه وارد کمک کند تا دچار سردرگمی نشوند. قبض انبار همان برگه ای است که توسط سازمان انبار صادر شده و به واسطه اطلاعاتی که بر روی آن درج شده می توان فهمید که کالا در کدام کشور و در کدام انبار گمرک نگهداری می شود. هر چه اطلاعات شما بیشتر باشد کمتر در پیچ و خم های قانونی گرفتار خواهید شد. در حوزه واردات و صادرات کالا باید از مشاور بازرگانی راهنمایی و کمک بگیرید. مشاور واردات و صادرات در بسیاری از امور دارای تجربه و مهارت است و می تواند به عنوان چراغ راه شما محسوب شود.

برای انجام خدمات بازرگانی همین الان تصمیم بگیرید

Rate this post

نویسنده

romina

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *