گروه بازرگانی تجارت پارسیان دارای کادری بسیار مجرب و با تجربه در همه تخصص های لازم درخدمات بازرگانی، صادرات و واردات انواع کالای مجاز بازرگانی میباشد.

اطلاعات تماس

021-91690742

09102455407

ایران، تهران

تهران،صندوق پستی ۳۵۸-۱۶۵۳۵

info@tejaratparsian.com

اظهارنامه گمرکی

اظهارنامه گمرکی چیست؟

اظهارنامه گمرکی همان سندی است که تمام اطلاعات و مشخصات مربوط به کالا در آن درج شده و صاحب کالا با ارائه آن به گمرک، اقدام به معرفی محموله می کند. اظهارنامه گمرکی از اهمیت زیادی برخوردار است و بدون وجود آن بسیاری از امور برای ترخیص کالا انجام نمی شود. در این مطلب قصد داریم به بررسی این سند و جوانب مختلف آن بپردازیم.

اظهارنامه گمرکی

اظهارنامه گمرکی

اظهارنامه گمرکی به عنوان مهم ترین سند به منظور ترخیص کالا شناخته می شود. زیرا بسیاری از امور گمرکی بدون وجود اظهارنامه انجام نخواهد شد. هنگامی که قصد واردات یا صادرات کالا را دارید کالا ابتدا وارد گمرک کشور شده و بعد از بازرسی و کارشناسی های فراوان ترخیص می شود. زمانی که کالا وارد گمرک می شود هیچ اطلاعاتی از آن در دسترس نیست. برای معرفی آن به ماموران باید اظهارنامه گمرکی را ارائه کنید. در این سند تمام اطلاعات مربوط به کالا از جمله وزن، حجم، نوع، ارزش ریالی، کشور مبدا، مقصد و … درج شده است. اظهارنامه به عنوان یک تعهد حقوقی نیز شناخته می شود. زیرا مسئولیت آن به طور کامل با صاحب کالا می باشد. ارائه آن به ماموران گمرک می تواند توسط صاحب کالا و یا نماینده او انجام شود. معمولا افرادی به نام ترخیص کار به عنوان نماینده معرفی می شوند. برای استخدام این افراد می توانید از شرکت بازرگانی واردات صادرات کمک بگیرید. مشاور بازرگانی در این خصوص راهنمایی های ارزشمندی به شما ارائه خواهد داد.

برای انجام خدمات بازرگانی همین الان تصمیم بگیرید

چه مواردی در اظهارنامه گمرکی قید می شود؟

در این سند باید اطلاعاتی از جمله مشخصات گمرک و زمان ثبت کالا قید شده باشد. همان طور که می دانید گمرکات زیادی در کشور ایران وجود دارند که هر کدام از آن ها در بخش های مختلف ایران قرار دارند. از دیگر مواردی که باید در اظهارنامه گمرکی نوشته شود این است که آیا این سند مربوط به واردات می باشد یا صادرات کالا ؟ قطعا برای هر دوی آن ها باید اظهارنامه صادر شود. مندرج کردن شرکت وارد کننده، کشور مبدا و مقصد، روش حمل و نقل کالا، تعداد و حجم کالا ، وزن، ارزش ریالی، گواهی مبدا، بارنامه، ترخیصیه، پروفرما، مجوز ثبت سفارش بازرگانی و مدارک و مجوزهای ضروری برای اظهار کالا باید در این سند وجود داشته باشد.
اگر قرار است ترخیص کار اقدام به ارائه این سند به گمرک کند باید حتما وکالتنامه رسمی را همراه با اظهارنامه ارائه دهد تا به عنوان وکیل قانونی صاحب کالا شناخته شود. در غیر این صورت امکان انجام امور به دست او وجود ندارد. اطلاع از قوانین گمرکی به شما کمک زیادی در روند و سرعت ترخیص کالا خواهد کرد. مشاور واردات و صادرات کالا با ارائه این اطلاعات به شما می تواند در افزایش آگاهی تان کمک کند.

اظهارنامه گمرکی

نحوه پر کردن اظهارنامه

در این بخش به نحوه پر کردن اظهارنامه گمرکی خواهیم پرداخت. در این فرم یا سند قسمت های مختلفی وجود دارد که باید آن ها را طبق اطلاعاتی که از شما خواسته شده پر کنید. معمولا این اطلاعات مربوط به کالا، بهای آن و شرکت وارد کننده است. نکته ای که باید در این بخش به آن اشاره داشته باشیم این است که در ابتدای سال 1392 شاهد صدور اطلاعیه ای از سازمان گمرکات کشور بودیم که طبق آن اعلام شد اظهارنامه های گمرکی در صورتی پذیرش می شوند که مشخصات مرتبط با کالا با فرمت های بین المللی و استاندارد مطابقت داشته باشد. پس از اینکه اطلاعات لازم در اظهارنامه را تکمیل کردید باید آن را در دو نسخه به همراه امضا، اثر انگشت و تاریخ و سایر اسناد و مجوزهای مربوطه به اداره گمرک یا ماموران او تحویل دهید. بعد از تحویل، تمام اطلاعات توسط فرد بررسی و کنترل می شود. اگر به هر دلیلی قسمتی از اظهارنامه با کالا مطابقت نداشته باشد صاحب بار جریمه سنگین خواهد شد. متاسفانه برخی از وارد کنندگان یا صادر کنندگان در هنگام نوشتن کد تعرفه، از کد دیگری استفاده می کنند تا عوارض کمتری پرداخت کنند. همان طور که در مطالب گذشته ذکر شد هر کالا دارای یک کد تعرفه گمرکی می باشد که هر کدام از آن ها دارای عوارض و مالیات می باشد. این مبلغ به دلیل حمایت های مالی دولت از کالای وارداتی باید پرداخت شود. بعد از پرداخت باید فیش را به صندوقدار تحویل دهید تا بررسی و کنترل آن را انجام دهد. در صورتی که تایید شد پروانه گمرکی چاپ می شود و رسید به صاحب بار تحویل داده خواهد شد و سپس امکان ترخیص کالا وجود دارد.
Rate this post

نویسنده

romina

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *