گروه بازرگانی تجارت پارسیان دارای کادری بسیار مجرب و با تجربه در همه تخصص های لازم درخدمات بازرگانی، صادرات و واردات انواع کالای مجاز بازرگانی میباشد.

اطلاعات تماس

021-91690742

09102455407

ایران، تهران

تهران،صندوق پستی ۳۵۸-۱۶۵۳۵

info@tejaratparsian.com

استریپ و استافینگ

استریپ و استافینگ چیست؟

استریپ و استافینگ دو اصطلاحی هستند که معمولا در کشتیرانی مورد استفاده قرار می گیرند. اگر بخواهیم به طور دقیق به تعریفی از این دو اصطلاح بپردازیم باید بگوییم که استریپ به این معنی است که بار از درون کانتینر تخلیه شده و استافینگ یعنی بار مجددا درون کانتینر پر شده است. در ادامه مطلب به مراحل و اسناد استریپ و استافینگ خواهیم پرداخت.

استریپ و استافینگ

استریپ و استافینگ

استریپ و استافینگ به چه معناست؟ در دنیای تجارت اصطلاحات و واژگان زیادی وجود دارد که آگاهی از آن ها برای یک تاجر ضروری است. در صورتی که فرد از معنای این واژگان بی اطلاع باشد با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد شد. البته لازم به ذکر است که فرد در طول کار و بر اساس تجربه با تمام این واژگان آشنا می شود اما بهتر است که قبل از هر اقدامی، آن ها را بیاموزد. اگر سری به شرکت بازرگانی واردات صادرات کالا زده باشید و از مشاور بازرگانی در این خصوص مشورت گرفته باشید قطعا کتابی را تحت عنوان قوانین و مقررات بین المللی به شما معرفی خواهد کرد. در این کتاب نه تنها قوانین بین المللی بلکه تمام واژگان و اصطلاحات مربوط به آن نیز قید شده که می توانید با مطالعه آن ها آشنایی بیشتری با این حوزه داشته باشید. استریپ و استافینگ معمولا در کشتیرانی کاربرد دارند.

برای انجام خدمات بازرگانی همین الان تصمیم بگیرید

استریپ

استریپ به این معناست که بار از درون کانتینر تخلیه شده است. انجام مراحل استریپ شامل دو بخش به نام خدمات اسنادی و عملیات است. به منظور انجام خدمات اسنادی باید لیست جابجایی به محوطه استریپ را ارائه دهید. همچنین ترخیص کار باید با در دست داشتن برگه جابجایی اقدامات لازم را انجام دهد. معمولا انجام این امور بر عهده ترخیص کار است. همان طور که در مطالب گذشته عرض کردیم ترخیص کار فردی است که می تواند انجام امور قانونی و گمرکی را از جانب تاجر انجام دهد. قطعا این فرد باید از تجربه و تخصص کافی برخوردار باشد. شما به عنوان یک تاجر می توانید از مشاور واردات و صادرات در جهت استخدام این فرد کمک بگیرید. ترخیص کار برای انجام امور مربوط به استریپ، مبلغی را دریافت می کند. شاید این سوال برای شما به وجود آمده باشد که از چه طریقی می توان اقدام به استخدام ترخیص کار کرد؟ در پاسخ باید بگوییم که بهترین روش استفاده از خدمات شرکت بازرگانی واردات صادرات کالا می باشد. از امور مهمی که در عملیات استریپ انجام می شود شامل فک پلمپ در حضور نماینده کالا و خالی کردن با به وسیله لیفتراک است. تخلیه بار باید توسط کارگران ماهر انجام پذیرد. کانتینر خالی باید به دپو کشتیرانی منتقل شود و رسید آن تحویل شود.
استریپ و استافینگ

استافینگ

استافینگ به این معنی است که بار مورد نظر به طور مجدد درون کانتینر پر شده و از دستگاه های مجهز و نیروهای متخصص در این راستا استفاده شده است. این کار در پایانه های کانتینری و غیر کانتینری و انبارها انجام می شود. استریپ و استافینگ هر دو دارای مراحلی به نام عملیات و خدمات اسنادی هستند. از جمله مراحل عملیت می توان به ارائه نامه کشتیرانی به محوطه نگهداره کانتینر اشاره کرد. لیست رسوب کانتینر باید به واحد عملیات تحویل داده شود.
از جمله اموری که باید در واحد اسنادی انجام شود شامل ثبت در سیستم اسنادی، مراجعه بار شمار و کشنده به ترمینال کانتینر. اگر کانتینرها سالم بودند باید چیدمان بار به صورت کارگری یا لیفتراکی انجام شود. برخی از بارها را می توان با کمک گرفتن از کارگران بارگیری کرد اما در برخی از مواقع نیاز به استفاده از ماشین آلات و تجهیزاتی نظیر لیفتراک وجود دارد.
بعد از اینکه بارگیری انجام شد باید توسط صاحب کالا یا نماینده او تایید شود و سچس پلمپ محوطه کشتیرانی بر او زده شود. در این هنگام باید به پورت اپراتور مراجعه کنید و کانتینر را در لیست کشتی قرار دهید. برای هماهنگی و تحویل کانتینر به پورت اپراتور باید رسید به همراه مهر تحویل داده شود. غالبا از استافینگ به منظور بارگیری کالا برای صادرات انجام می شود و در خصوص واردات نیست.

کلام آخر!

واردات و صادرات کالا هر دو نیاز به تخصصی جداگانه دارد. برخی از افراد بی گدار به آب می زنند و تصور می کنند که تنها کاری که باید انجام دهند اخذ کارت بازرگانی است. در صورتی اخذ این کارت یکی از مراحل مهم به حساب می آید اما تمام آن نیست! استفاده از تجربیات افراد باسابقه، مشورت با افراد کاربلد، کمک گرفتن از مشاور بازرگانی و … می تواند در موفق شدن به شما کمک زیادی کند.
5/5 - (1 امتیاز)

نویسنده

romina

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *