گروه بازرگانی تجارت پارسیان دارای کادری بسیار مجرب و با تجربه در همه تخصص های لازم درخدمات بازرگانی، صادرات و واردات انواع کالای مجاز بازرگانی میباشد.

اطلاعات تماس

021-91690742

09102455407

ایران، تهران

تهران،صندوق پستی ۳۵۸-۱۶۵۳۵

info@tejaratparsian.com

کارشناس مجازی گمرک

اطلاعات کامل درباره کارشناس مجازی گمرک

کارشناس مجازی گمرک چیست و چه تاثیری در پیشبرد و تسریع امور دارد؟ در این مطلب قصد داریم شما را با یک اصطلاح جدید تحت عنوان کارشناس مجازی گمرک آشنا کنیم. این نوع از کارشناسی سبب می شود تا ارتباط بین ترخیص کار و ارزیابی قطع شود و روند کار تسریع شود. پس برای آشنایی با جوانب مختلف این اصطلاح تا پایان با ما همراه باشید.

کارشناس مجازی گمرک

کارشناس مجازی گمرک

آیا با واژه کارشناس مجازی گمرک آشنا هستید؟ بوروکراسی و طولانی بودن مراحل ارزیابی و ترخیص کالا از گمرک مشکلات زیادی را برای وارد کنندگان ایجاد می کرد. به همین دلیل تصمیم بر این شد که اقدام مهمی در رابطه با کوتاه کردن این روند انجام شود. تعیین کارشناس مجازی گمرک یکی از این اقدامات بود که به موجب آن ارتباط بین ترخیص کار و ارزیاب قطع می شود و مراحل ترخیص کالا با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. این نوع از کارشناسی در بسیاری از گمرکات ایران اجرایی شده اما هنوز در گمرک شهید رجایی، سرخس و غرب تهران وجود ندارد.

برای انجام خدمات بازرگانی همین الان تصمیم بگیرید

روش انجام کار توسط کارشناس مجازی چگونه است؟

در این بخش به روش و روال انجام کار کارشناس مجازی گمرک اشاره می کنیم. کارشناس مجازی برای شروع کار باید درخواستی مبنی بر رویت کالا را به اداره گمرکات گزارش دهد و سرویس ارزیابی گمرک باید محل اظهار کالا را به طور الکترونیکی به کارشناس انتقال دهد. در صورتی که اختلاف بروز پیدا کرد باید گزارشی را به کارتابل مدیریت یا معاون محل اظهار ارسال کند.
سیستمی شدن اظهار کالا و برخی دیگر از مراحل ترخیص کالا از گمرک سبب شده تا روند کار با سرعت بیشتری انجام شود و در نهایت کالا زودتر از گمرک خارج شود. این رویه برای محصولاتی که فاسد شدنی هستند مانند شیر خشک، گوشت، لبنیات، میوه و … از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا ماندگاری طولانی مدت آن ها در گمرک می تواند زمینه را برای از بین بردن سرمایه تاجر فراهم کند. سامانه ای که برای اظهار کالا به روش الکترونیکی راه اندازی شده EPL نام دارد که با ثبت سفارش و اظهار الکترونیکی می توان بیش از 70 % درصد کالاها را در مسیر سبز قرار داد و بدون نظارت و کنترل ترخیص کرد. به طور کلی کالاهایی که در مسیر سبز قرار می گیرند سریع تر از سایر کالاها ترخیص می شوند.

کارشناس مجازی گمرک

مزایا

یکی از مشکلاتی که غالبا در ترخیص کالا با آن روبرو بودیم تبانی بین صاحب کالا و کارشناس بود که با پرداخت مبلغی به عنوان رشوه تلاش می کردند تا نتیجه کارشناسی به طور غیر واقعی اعلام شود. اما از زمانی که این سامانه کارشناس مجازی راه اندازی شده صاحب کالا نمی داند که با کدام یک از کارشناسان روبروست و همین امر زمینه را برای رفع فساد اداری فراهم می کند.

معایب

شاید بتوان یکی از مهم ترین معایب کارشناس مجازی گمرک را عدم تخصص یک کارشناس دانست. به طور مثال برخی از گمرکات در حوزه واردات یک محصول ویژه تخصص دارند و هنگامی که از یک کارشناس دیگر در استان دیگر می خواهند که محصول را کارشناسی کنند از عدم تخصص او آسیب زیادی خواهند دید. این آسیب می تواند شامل حقوق دولت نیز باشد. پس بهتر است که از کارشناسان مربوطه و متخصص کمک بخواهند.

کلام آخر !

اگر مطالب قبلی وب سایت ما را مطالعه کرده باشید به اهمیت استفاده از خدمات شرکت بازرگانی واردات صادرات کالا واقف هستید. در این شرکت ها مشاور واردات و صادرات حضور دارد که می توانید شما را به بهترین نحو راهنمایی کند. افرادی که در حوزه تجارت کهنه کار هستند به خوبی با موانع قانونی آشنا هستند و می دانند که برای گریز از آن ها چه روش هایی را به کار بگیرند. اما افرادی که به تازگی وارد این حوزه شده اند باید از تجربیات مشاور بازرگانی و افراد پیشکسوت استفاده کنند.
قطعا اولین گام در موفقیت اطلاع و آگاهی از قوانین بین المللی است. هر کدام از کشورها بر اساس سیاست هایی که دارند قوانینی در حوزه تجارت وضع کرده اند که رعایت آن ها توسط تاجرین ضروری است. پس از این بر این قوانین واقف شدید باید به سراغ دریافت کارت بازرگانی و انجام امور مربوط با آن بروید تا از نظر قانونی اجازه شروع واردات و صادرات کالا را پیدا کنید.

Rate this post

نویسنده

anna

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *